Leziz Makarna Pişirmenin 10 Kuralı
 • Miktar ve çeşidi

  Genel olarak kişi başına 100 gram makarna yeterli olacaktır. Çok aç olanlar için 125 gram hesaplanmalıdır. Küçük ve ince makarna çeşitleri için hafif soslar, iri ve kalın çeşitler için daha yoğun soslar uygundur.

 • Doğru pişirmek

  Makarnalar her zaman bol suda haşlanmalıdır. Az suda haşlandığında birbirine yapışma riski olabilir. Makarnayı herkes farklı dirilikte sevdiği için sadece paket üzerindeki pişirme önerilerine sadık kalmadan, tadarak kıvamını kontrol etmenizde yarar var. Sadece hızlıca süzün ve asla (makarna salatası için kullanmadığınız takdirde) soğuk sudan geçirmeyin. Aksi takdirde sos ile bütünleşmesi mümkün olmayacaktır.

 • Sebze

  Tam tadına varabilmek için kullandığınız sebzelerin taze olmasına dikkat edin. Soğan, sarımsak, havuç ve kereviz sapları aromatik makarna soslarının temelidir. Daha leziz olduğundan sera domates yerine konserve domates kullanın.

 • Yağ

  En kaliteli zeytinyağını (sızma) kullanın. Hem daha lezzetli hem de daha sağlıklıdır. Tereyağı sadece lezzet vermez aynı zamanda sosunu bağlar.

 • Deniz Mahsulleri

  Mümkün olduğu kadar taze olmasında yarar var. Midyelerin sıkı sıkı kapalı olmalarına dikkat edin. Açık olan midyeleri kullanmayın. Dondurulmuş deniz mahsullerini çok yavaş bir şekilde çözülmeye bırakın. En ideal şekli buzdolabının sebze bölümünde çözülmesidir.

 • Et

  Eti güvendiğiniz bir yerden satın alın. Kıymayı aldığınız günde kullanın. Her zaman taze kıymayı donmuş kıymaya tercih edin, zira donmuş kıyma pişirme anında çok fazla su bırakmaktadır. Füme etleri daima kızartarak kullanın.

 • Makarna

  Kaliteli durum buğdayından üretilen makarnalar al dente pişerler ve sosları en iyi şekilde taşırlar. Unutmayın kalite değer demektir. Ucuz makarnalar çoğu zaman yapışır ve hamurlaşır. Son kullanma tarihine dikkat edin.

 • Soslar

  Makarnaları kaplayacak kadar sıvı olmalıdır asla makarnaları birbirine yapıştırmamalıdır. Çabuk pişen makarna sosları hafif çeşnilendirilmelidir, uzun pişen soslarda daha fazla baharat kullanılabilir. Sosların pişmesine yakın ilave edilen bir miktar tereyağı veya zeytinyağı soslarınıza ilave bir lezzet kazandıracaktır.

 • Baharlı Bitkiler

  Çabuk hazırlanan ve hafif soslar için fesleğen, maydanoz, taze kekik veya taze mercanköşk gibi taze bitkiler kullanın. Uzun süre pişen soslar için ise defne yaprağı, kuru kekik, adaçayı, biberiye gibi kurutulmuş bitkiler uygundur.

 • Peynir

  Hazır rendelenmiş olarak alınan peynirler en iyi sosu bile bozar. Onun için parmesan peyniri, sert tulum peyniri ve gravyer peynirini daima bütün olarak alın ve taze olarak rendeleyin. Kalan peyniri biraz sirke ile nemlendirilmiş kağıt havluya sararak buzdolabının sebze bölümünde saklayabilirsiniz.

Paylaş

Hollister hollister france
Hollister Hollister Hollister Hollister Pas Cher Hollister Hogan Hollister Outlet abercrombie abercrombie abercrombie abercrombie abercrombie woolrich parka Hollister Outlet Holliter Hollister Soldes Hollister Magasin Hollister Magasin Hollister Pas Cher Hollister Paris France Hollister Hollister vêtements Holliter France Hollister Hollister En Ligne Hollister Vente Hollister Pac Cher Hollister Hollister Magasin Holliter Pair Hollister France Magasin Hollister Hollister Pas Cher Vetement Hollister Hollister Soldes Hollister Vetement Holliter France Hollister Pas Cher Hollister Pas Cher Hollister Soldes Hollister Pair Hollister Magasin Pas Cher Hollister Hollister Vente Hollister En ligne Hollister Magasine Hollister Pas cher Pas Cher Hollister Vente Hollister En Ligne Hollister 2013 Hollister France Hollister Femmes Hommes Hollister Hollister Vente Hollister Magasin Hollister France Hollister pas cher Hollister Soldes Hollister Homme Hollister Femme Hollister 2013 Hollister Hollister Hollister Pas Cher Vetement Hollister Hollister Magasin Hollister Hommen Magasin Hollister Hommen Hollister En Ligne Hollister Vente Hollister Homme Hollister France Hollister Soldes Hollister Hollister Pas Cher Hollister Magasin Hollister France Soldes Hollister Pair Hollister T Shirts Hollister en france Hollister T Shirts Hommes Hollister Magasin Hollister Paris Boutique Pas Cher Hollister France Hollister Paris Hollister en Ligne Hollister Vetements Boutique Hollister Sortie Hollister France Hollister Boutique Hollister Pas Cher Hollister Vente Hollister Hommes Hollister France Pas Cher Hollister Hollister Vente Hollister France Hollister 2013 Hollister Hollister France Hollister Pas Cher Hollister Vente En Ligne Hommes Hollister France 2013 Hollister Hollister Vetements Hollister Sortie Vente Hollister Hollister sortie 2013 Vetements Hollister Hollister Pairs Pas Cher Hollister Hollister Pairs Hollise France 2013 Hollister Hollister Pas Cher Hollister En Ligne Hollister Vente Hollister Soldes 2013seohlh