Hangi Makarnaya Hangi Sos?

 • Makarna yemeğinizin daha lezzetli olması için doğru şekle doğru sosu seçmelisiniz.  İnce ve narin makarna şekilleri için, örneğin ince Spaghetti için hafif ve ince bir sos seçmelisiniz. Daha kalın makarna şekillerinde ise, örneğin Linguine için daha ağır ve koyu bir sos seçmelisiniz. Yüzeyi düz olmayan ve delikli makarnalar için iri taneli bir sos daha uygun olur.

 • Tel Şehriye veya Arpa Şehriye çorbalar için ideal bir çeşittir.

  Çocukların favorisi olan Alfabe ise yemek yemeyi eğlenceli kılan çorbalar için harikadır.

  Farfalle albenili şekli ile her sofrayı süslemekte ve çoğu soslara uyum sağlayacak kadar kalın bir yapıya sahiptir. Ayrıca makarna salatası yapımı için de ideal bir çeşittir.

  Buket et, krema, sebze ve pesto sosu gibi yağ bazlı soslar ile birlikte kullanılmalıdır. Güzel şekli itibarıyla makarna salatalarında da çok güzel durmaktadır.

 • Bukle her tür sos ile kullanılabilir. Aynı zamanda çorba ve makarna salatası için de uygun bir çeşittir. İtalya'da bu şekli geleneksel peynirli makaroni yapımında kullanılmaktadır.

  Burgu hemen hemen her sos ile servis edilebilir. Sosu çekme özelliği nedeniyle sulu ve sebzeli soslar için idealdir. Makarna saltası için de uygun bir çeşittir. Burgu ayrıca fırın makarna olarak kullanılabilir.

  Linguine hemen hemen her makarna sosu için ideal bir çeşittir. Domates bazlı sosların yanı sıra daha yoğun kıvamlı; örneğin peynir, yumurta ve krema bazlı soslar için de tavsiye edilir.

  Kalem ve Rigatoni çeşitleri ise görsel olarak her sosu çok iyi göstermektedir, özellikle iri taneli soslarla çok iyi uyum sağlamaktadır. Et, sebze parçaları, krema ve yağ bazlı soslara uygundur ve aynı zamanda fırın makarna olarak da çok iyi sonuç vermektedir.

  Mantı ve Kalem gibi iri taneli makarnalar etli ve kıymalı soslarla iyi uyum sağlamaktadır. Sosları iyi taşıdıkları için salatalarda da mükemmel sonuç vermektedirler.

 • Spaghetti hemen hemen her sos için kullanılabilir. Öncelikle domates sosu ile başlayarak en sevdiğiniz sosu buluncaya kadar tüm soslar ile deneyebilirsiniz. Genel olarak domates, salça bazlı deniz mahsullü, sebzeli ve kıymalı soslar ile tavsiye edilir.

  Tagliatella Girata kepekli olduğundan uzun süre tokluk hissi verir, yeniden acıkmayı geciktirir. Bu nedenle hafif bir sosla yendiğinde diyet yapanlar için idealdir.

  Pastavilla Junior çocuklara yönelik şekilleri itibarıyla makarna yemeyi daha eğlenceli bir hale getirmektedir. Bunun dışında çocukların gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiştir. Bazı çeşitleri tamamen doğal domates ve ıspanak tozu ile renklendirilerek makarna yemeyi daha renkli ve eğlenceli bir hale getirmektedir.

Paylaş